Margaretha Svenning

Margaretha Svenning är doktorerad miljörättsjurist och arbetar med miljöprövning av vattenkraft. Margaretha är även lärare i miljörätt vid Lunds universitet samt en flitigt anlitad föreläsare i olika statliga, kommunala och privata utbildningssammanhang. Hon är även författare.

Margarethas styrka är hennes akademiska bakgrund, med forskningsarbete och undervisning, kombinerat med hennes gedigna kunskap av praktiskt miljöarbete. I sitt tidigare arbete vid Länsstyrelsen i Skåne hade Margaretha särskilt ansvar för samråd inför miljöprövning, myndighetsfrågor och bedömningar vid prövning av stora industriverksamheter. Som verksamhetsstöd vid en stor myndighet har Margaretha utvecklat gedigen erfarenhet inom såväl miljöprövning som miljötillsyn, liksom avseende allmänna offentligrättsliga frågor. Hon har arbetat specialiserat med inriktning med naturvårdsjuridik.

Margaretha har även arbetat med ett par större statliga utredningar, som expert inom Seveso III utredningen för försvarsdepartementet, samt med en utredning om allemansrätten för Naturvårdsverkets räkning. Hennes kunskaper inom miljöjuridiken tar sig också uttryck i hennes arbete för ett av våra större juridiska förlag, där hon internetbaserat ger djupgående kommentarer kring frågor i Miljöbalken.

Adamsson, Johan
johan.adamsson@regeringskansliet.se
Ahlgren, Max
Ahlgren
Ahlinder, Elisabeth
Elisabeth.Ahlinder@juridicum.su.se
Andersson, Charlotte
charlotte@anderssonab.se
Andersson, Per
per.andersson@pts.se
Andersson, Simon
Simon.Andersson@juridicum.su.se
Backlund, Helena
helena.backlund@advokatgruppensth.se
Bengtsson, Suzanne
suzanne@ursaminor.se
Bill, Elisabeth
elisabeth.bill@filminstitutet.se
Björklund, Anna
anna.bjorklund@sjuadvokater.se
Björkman Possne, Oscar
Björkman Possne
Broddare, Meta
Meta
Brodén, Carl
Brodén
Brolin, Thore
Brolin
Brown, Louise
Bylander, Eric
Eric.Bylander@jur.uu.se
Carlander, Jakob
Carlander
Cegrell Karlander , Isa
isa.cegrell.karlander@jur.uu.se
Dahlqvist, Andreas
Dane, Louise
Louise.Dane@juridicum.su.se
Dawody Nylén , Hevi
hevi.dawody-nylen@juridicum.su.se
del Sante, Naiti
naiti@hotmail.com
DeMarinis Giddings, Julia
julia.demarinis-giddings@do.se
D'Oliwa, Louise
D'Oliwa
E Samuelson, Per
Per@ssw.se
Edström, Jerker
jerker.edstrom@stroem.com
Eklund, Elisabeth
Eklund
Englesson, Rolf
rolf.englesson@gmail.com
Engstedt, Robert
robert.engstedt@aklagare.se
Eriksson, Lars
lars.eriksson2@trygghansa.se
Eriksson, Magnus
Eriksson
Fahlén Godö , Emil
emil.fahlen-godo@br-a.se
Fatahian, Golshanak
golshanak.fatahian@regeringskansliet.se
Ficks, Erik
erik.ficks@roschier.com
Forsström, Ann-Louise
Forsström
Frick, Georg
georg@frickhrconsulting.com
Gentele, Oskar
oskar.gentele@cederquist.se
Gleiss Wilborg, Fanny
Gleiss Wilborg
Granhag, Pär-Anders
Granhag
Gullans Wiklund, Annika
annika.gullans_wiklund@uhmynd.se
Hager, Richard
richard.k.e.hager@icloud.com
Haldesten, Janne
janne.haldesten@sectyne.se
Hanqvist, Dan
Dan.Hanqvist@roschier.com
Hanson, Sandra
sandra.hanson@marlaw.se
Hellner, Michael
Hellner
Hellstadius, Åsa
Hellstadius
Hempel, Emilia
Herzfeld Olsson, Petra
Herzfeld Olsson
Holmgård, Lars
Lars.Holmgard@dom.se
Hybbinette, Christian
christian.hybbinette@agadvokat.se
Håkansson, Anne
annehak@kth.se
Höök, Johan
Jansson, Gustav
Gustav.Jansson@skandia.se
Johansson, Jesper
jesper.johansson@itrus.se
Kindström Dahlin, Moa
Kindström Dahlin
Klamberg, Mark
Mark.Klamberg@juridicum.su.se
Kronblad, Charlotta
chakro@chalmers.se
Kronkvist , Ola
ola.kronkvist@lnu.se
Källfelt, Emelie
emelie.kallfelt@aklagare.se
Lagerbielke, Johan
johan@lagerbielkepartners.se
Landeman, Louis
Larfeldt Alvén , Agnes
Agnes
Larsberger, Olof
olof.larsberger@kastelladvokatbyra.se
Leviner, Pernilla
Pernilla.Leviner@juridicum.su.se
Ljungdahl, Lena
Ljungqvist, Erik
Ljungqvist
Lundberg, Emilia
emilia.lundberg@lundberggleiss.se
Magnusson Sjöberg, Cecilia
Magnusson Sjöberg
Mattsson, Mats
Modin, Ia
Modin
Nerep, Erik
Nerep
Nilsson, Mattias
Nilsson
Nilsson Eldrimner, Gert
gert.nilsson@eldrimner.se
Nordenberg, Dan
dan.nordenberg@advokatacta.se
Nordklint, Caroline
Caroline.Nordklint@juridicum.su.se
Norrman, Erik
erik.norrman@polisen.se
Nyblæus, Pia
pia.nyblaeus@adnlaw.se
Olsson, Gunilla
Olsson
Olsson Lilja, Henrik
Olsson Lilja
Ondrasek Olofsson, Lynda
Ondrasek Olofsson
Papadopoulou Skarp, Frantzeska
Frantzeska.Papadopoulou@juridicum.su.se
Pauli, Mikael
Perhard, Lars
Perhard
Phalén, Natali
natali.phalen@institutetmotmutor.se
Radetzki, Marcus
marcus@radetzki.se
Renheim, Emma
emma.renheim@institutetmotmutor.se
Ribbing , Michaela
Michaela.Ribbing@juridicum.su.se
Rogalska Hedlund, Anna
anna.rogalska-hedlund@protonmail.com
Rubenson, Stefan
Runesson, Cecilia
Runesson
Sande, Peter
Sande
Sandström, Lena
lena.sandstrom@juridicum.su.se
Sarvik, Johan
Sarvik
Schüldt, Johan
advokat.johan.schuldt@telia.com
Sinander, Erik
Erik
Skånsberg, Björn
bjorn.skansberg@dom.se
Stenman, Göran
Stenman
Strand, Anton
Strand
Sundberg, Patrik
patrik.sundberg@regeringskansliet.se
Sundstrand, Andrea
andrea.sundstrand@sundstrand.nu
Suomalainen, David
david.suomalainen@gmail.com
Svenning, Margaretha
Svenning
Söderberg, Johan
Söderberg
Terfelt, Johan
Terfelt
Tholse Rogmark, Cecilia
cecilia.tholse@gulliksson.se
Tingström, Katarina
katarina@bergsgatan.se
Wainikka, Christina
christina@wainikka.se
Wallén, Malen
malenwallen63@gmail.com
Welander Wadström, Jenny
jenny.wadstrom@roschier.com
Wennerström, Annika
annika.wennerstrom@aklagare.se
Wessman, Richard
Wessman
Wessner, Daniel
Daniel.Wessner@dnb.se
Westman, Daniel
Firma Daniel Westman
Westman, Per
westman@advokatwestman.se
Widebeck, Magnus
Widebeck
Åhman, Karin
Åhman
Öman, Sören
Öman
Örnberg, Åsa
Asa.Ornberg@juridicum.su.se