Cecilia Magnusson Sjöberg

Cecilia Magnusson Sjöberg arbetar med rättsfrågor som rör användningen av informationsteknik (IT) i samhället. Hon har flera års erfarenhet av utveckling och användning av informationssystem inom både den offentliga och den privata sektorn. Det handlar närmare bestämt om system för elektronisk dokumenthantering, informationssökning, automatiserat beslutsfattande m.m. Hennes verksamhetsområde omfattar även IT-rättsliga frågor avseende tolkning och tillämpning av bestämmelser som reglerar bl.a. offentlighet, sekretess, integritetsskydd, informationsfrihet, informationssäkerhet och ansvar.

Som forskare leder och medverkar hon i såväl svenska som internationella projekt om rättsutvecklingen i det moderna informationssamhället. Detta medför samverkan med aktörer inom både den offentliga förvaltningen och näringslivet. Cecilia Magnusson Sjöberg har under många års tid utbildat jurister och icke jurister med olika bakgrund och intresseinriktningar. Undervisningen omfattar akademiska kurser på universitet och högskolor liksom mer yrkesinriktade för t.ex. chefer inom statsförvaltningen.

Under årens lopp har hon mottagit flera priser och stipendier för sina forskarinsatser. 1994 erhöll hon t.ex. regeringens Forskningsberednings pris till förtjänta forskarbegåvningar för ”banbrytande forskningsarbete om rättslig styrning med informationsteknologins hjälp”.

För närvarande innehar hon en forskartjänst i rättsvetenskap vid Kungliga Vetenskapsakademien. Som exempel på aktuella uppdrag kan nämnas att Cecilia Magnusson Sjöberg är ”Visiting Examiner” vid King’s College, London University och ordförande för Stiftelsen för rättsinformation.

Titel

Professor

Arbetsgivare

Stockholms universitet

Specialområde

Rättsinformatik

Adamsson, Johan
johan.adamsson@regeringskansliet.se
Ahlgren, Max
Ahlgren
Ahlinder, Elisabeth
Elisabeth.Ahlinder@juridicum.su.se
Andersson, Charlotte
charlotte@anderssonab.se
Andersson, Per
per.andersson@pts.se
Andersson, Simon
Simon.Andersson@juridicum.su.se
Backlund, Helena
helena.backlund@advokatgruppensth.se
Bengtsson, Suzanne
suzanne@ursaminor.se
Bill, Elisabeth
elisabeth.bill@filminstitutet.se
Björklund, Anna
anna.bjorklund@sjuadvokater.se
Björkman Possne, Oscar
Björkman Possne
Broddare, Meta
Meta
Brodén, Carl
Brodén
Brolin, Thore
Brolin
Brown, Louise
Bylander, Eric
Eric.Bylander@jur.uu.se
Carlander, Jakob
Carlander
Cegrell Karlander , Isa
isa.cegrell.karlander@jur.uu.se
Dahlqvist, Andreas
Dane, Louise
Louise.Dane@juridicum.su.se
Dawody Nylén , Hevi
hevi.dawody-nylen@juridicum.su.se
del Sante, Naiti
naiti@hotmail.com
DeMarinis Giddings, Julia
julia.demarinis-giddings@do.se
D'Oliwa, Louise
D'Oliwa
E Samuelson, Per
Per@ssw.se
Edström, Jerker
jerker.edstrom@stroem.com
Eklund, Elisabeth
Eklund
Englesson, Rolf
rolf.englesson@gmail.com
Engstedt, Robert
robert.engstedt@aklagare.se
Eriksson, Lars
lars.eriksson2@trygghansa.se
Eriksson, Magnus
Eriksson
Fahlén Godö , Emil
emil.fahlen-godo@br-a.se
Fatahian, Golshanak
golshanak.fatahian@regeringskansliet.se
Ficks, Erik
erik.ficks@roschier.com
Forsström, Ann-Louise
Forsström
Frick, Georg
georg@frickhrconsulting.com
Gentele, Oskar
oskar.gentele@cederquist.se
Gleiss Wilborg, Fanny
Gleiss Wilborg
Granhag, Pär-Anders
Granhag
Gullans Wiklund, Annika
annika.gullans_wiklund@uhmynd.se
Hager, Richard
richard.k.e.hager@icloud.com
Haldesten, Janne
janne.haldesten@sectyne.se
Hanqvist, Dan
Dan.Hanqvist@roschier.com
Hanson, Sandra
sandra.hanson@marlaw.se
Hellner, Michael
Hellner
Hellstadius, Åsa
Hellstadius
Hempel, Emilia
Herzfeld Olsson, Petra
Herzfeld Olsson
Holmgård, Lars
Lars.Holmgard@dom.se
Hybbinette, Christian
christian.hybbinette@agadvokat.se
Håkansson, Anne
annehak@kth.se
Höök, Johan
Jansson, Gustav
Gustav.Jansson@skandia.se
Johansson, Jesper
jesper.johansson@itrus.se
Kindström Dahlin, Moa
Kindström Dahlin
Klamberg, Mark
Mark.Klamberg@juridicum.su.se
Kronblad, Charlotta
chakro@chalmers.se
Kronkvist , Ola
ola.kronkvist@lnu.se
Källfelt, Emelie
emelie.kallfelt@aklagare.se
Lagerbielke, Johan
johan@lagerbielkepartners.se
Landeman, Louis
Larfeldt Alvén , Agnes
Agnes
Larsberger, Olof
olof.larsberger@kastelladvokatbyra.se
Leviner, Pernilla
Pernilla.Leviner@juridicum.su.se
Ljungdahl, Lena
Ljungqvist, Erik
Ljungqvist
Lundberg, Emilia
emilia.lundberg@lundberggleiss.se
Magnusson Sjöberg, Cecilia
Magnusson Sjöberg
Mattsson, Mats
Modin, Ia
Modin
Nerep, Erik
Nerep
Nilsson, Mattias
Nilsson
Nilsson Eldrimner, Gert
gert.nilsson@eldrimner.se
Nordenberg, Dan
dan.nordenberg@advokatacta.se
Nordklint, Caroline
Caroline.Nordklint@juridicum.su.se
Norrman, Erik
erik.norrman@polisen.se
Nyblæus, Pia
pia.nyblaeus@adnlaw.se
Olsson, Gunilla
Olsson
Olsson Lilja, Henrik
Olsson Lilja
Ondrasek Olofsson, Lynda
Ondrasek Olofsson
Papadopoulou Skarp, Frantzeska
Frantzeska.Papadopoulou@juridicum.su.se
Pauli, Mikael
Perhard, Lars
Perhard
Phalén, Natali
natali.phalen@institutetmotmutor.se
Radetzki, Marcus
marcus@radetzki.se
Renheim, Emma
emma.renheim@institutetmotmutor.se
Ribbing , Michaela
Michaela.Ribbing@juridicum.su.se
Rogalska Hedlund, Anna
anna.rogalska-hedlund@protonmail.com
Rubenson, Stefan
Runesson, Cecilia
Runesson
Sande, Peter
Sande
Sandström, Lena
lena.sandstrom@juridicum.su.se
Sarvik, Johan
Sarvik
Schüldt, Johan
advokat.johan.schuldt@telia.com
Sinander, Erik
Erik
Skånsberg, Björn
bjorn.skansberg@dom.se
Stenman, Göran
Stenman
Strand, Anton
Strand
Sundberg, Patrik
patrik.sundberg@regeringskansliet.se
Sundstrand, Andrea
andrea.sundstrand@sundstrand.nu
Suomalainen, David
david.suomalainen@gmail.com
Svenning, Margaretha
Svenning
Söderberg, Johan
Söderberg
Terfelt, Johan
Terfelt
Tholse Rogmark, Cecilia
cecilia.tholse@gulliksson.se
Tingström, Katarina
katarina@bergsgatan.se
Wainikka, Christina
christina@wainikka.se
Wallén, Malen
malenwallen63@gmail.com
Welander Wadström, Jenny
jenny.wadstrom@roschier.com
Wennerström, Annika
annika.wennerstrom@aklagare.se
Wessman, Richard
Wessman
Wessner, Daniel
Daniel.Wessner@dnb.se
Westman, Daniel
Firma Daniel Westman
Westman, Per
westman@advokatwestman.se
Widebeck, Magnus
Widebeck
Åhman, Karin
Åhman
Öman, Sören
Öman
Örnberg, Åsa
Asa.Ornberg@juridicum.su.se